Jakiś czas temu, na jednych z zajęć, których byłam uczestnikiem, rozmawiałam z dużo bardziej doświadczoną nauczycielką o zajęciach, które prowadzę w Piasecznie i powiedziałam wtedy, że jestem specjalistką od nauczania początkowego. Tak rzeczywiście jest i zawsze (nawet w pracy zawodowej) mam szczególną przyjemność we wprowadzaniu w arkana nowego zagadnienia i uważam, że bardzo ważna jest rola osoby, która może zmotywować i zachęcić kogoś do czegoś poprzez swoją postawę i sposób komunikacji.
Cieszę się, że na zajęcia jogi, które prowadzę przychodzą coraz to nowe osoby i cieszę się, jeśli kontynuują swoją praktykę u mnie lub innego nauczyciela. Czasem warto jest popróbować innych stylów jogi, bądź w ogóle innych form pracy z ciałem i umysłem.
Gdy pojawi się nawet jedna nowa osoba, zawsze jest odpowiednio wprowadzana, aby zyskać konieczne podstawy. Własne doświadczenie jest najcenniejsze, jednak warto jest wzbogacać praktykę solidną, teoretyczną podstawą. Jestem zwolenniczką naukowego podejścia do jogi, pomimo tego, że ma ona również wymiar duchowy. I dlatego w ramach jogicznego BHP, zamieszczam zdjęcie książek, które szczególnie polecam zarówno początkującym adeptom jogi, jak i zaawansowanym praktykom, a także nauczycielom.
Nawet jeśli nie przeczytasz ich od deski do deski, bo niektóre części mogą być początkowo niezrozumiałe, to w miarę postępowania praktyki i zaznajamiania się z tematem jogi, warto do nich wracać. a przy takich powrotach na ogół rozumiemy więcej i więcej.
Warto zacząć od książki "Joga w każdym wieku" Michaeli Himmel i Renate Ockel, która bardzo przystępnie wyjaśnia, czym jest joga, po co praktykować i bardzo szczegółowo wyjaśnia wykonanie podstawowych asan w różnych wariantach - uproszczonych i pełnych. Tę książkę poleciłam osobie, która przebywa w zakładzie karnym i tam postanowiła rozpocząć swoją przygodę z jogą. Mam nadzieję, że wytrwa, bo dzięki jodze ma szansę naprawdę dokonać w sobie zmiany na lepsze.
Druga bardzo wartościowa pozycja to: "Joga dla ciała, oddechu, umysłu" A.G. Mohana, która zawiera program przywracania równowagi życiowej.
Niedawno nastąpiło wznowienie książki " Joga - indyjski system leczniczy. Podstawowe metody i zasady" i to jest książka, na którą czekałam. Opisuje i uzasadnia kolejność włączania poszczególnych technik do praktyki. Poprzez nawiązania do sutr jogicznych Pantadżalego, łączy filozofię jogi z jej bardzo praktycznym wymiarem.
I na koniec zostawiłam moją ulubioną "Kundalini esencję jogi" z zestawem kriji i medytacji", z której często korzystamy na zajęciach.
Przedświątecznie, życzę Ci czytelniku tego bloga radości z praktykowania jogi, większego rozumienia siebie, co przekłada się na rozumienie innych i bycia pozytywną zmianą świata.